Είσαι τρέλα με τα ★★★★★★ στη φανέλα!

Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ!!!

Ο ΚΟΡΙΟΣΜε τόσα αστέρια, δικαίως ο Παναθηναϊκός μοιάζει με άτλαντα του σύμπαντος!

His name is DIAMANTIDIS
Δύο συμπαίκτες στην Εθνική Ελλάδος, ο Ιάν Βουγιούκας και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, πήδηξαν στο τζάμπολ του μεγάλου τελικού ανάμεσα σε Μακάμπι και Παναθηναϊκό, με τον νικητή να «πιάνει» την ΤΣΣΚΑ στα 6 κύπελλα και να πλησιάζει τη Ρεάλ των 8 τροπαίων… Ο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Φώτση και Βουγιούκα, ενώ ο Μπλατ της τυπικά γηπεδούχου Μακάμπι προτίμησε του Πάργκο, Πνίνι, Έιντσον, Ελιάχου και Σχορτσανίτη.

Στο πεντάλεπτο του τελικού, οι «πράσινοι» προηγούνται με 11-8, ενώ ο Μάριτς, που δεν πάτησε λεπτό στο παρκέ στον ημιτελικό με τη Σιένα, μπήκε από νωρίς στον αγώνα, εξαιτίας των 2 φάουλ του Ίαν Βουγιούκα, όσα έχει και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, που έχει αντιμετωπιστεί άψογα από την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Με τον Διαμαντίδη να συνεργάζεται άψογα με τον Μπατίστ (7 πόντοι, 3/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ) να αποδεικνύει γιατί είναι κορυφαίος παίκτης στην Ευρώπη (6 πόντοι (3/3 δίποντα), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ σε 10 λεπτά), ο Παναθηναϊκός προηγείται με 15-22 της Μακάμπι, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό σε άμυνα (1/12 δίποντα η Μακάμπι) και επίθεση, ενώ μεγάλο κέρδος για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι το γεγονός ότι ο Σχορτσανίτης και ο Χέντριξ έχουν ήδη με 2 φάουλ, όσα και ο Βουγιούκας.

Αστοχίας το ανάγνωσμα
Η Μακάμπι με τον Έιντσον να φτάνει στους 12 πόντους (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), βρίσκει λύσεις απέναντι στην άμυνα του Παναθηναϊκού, και μειώνει σε 24-27 μετά από 5 λεπτά στην 2η περίοδο. Ο Παναθηναϊκός σουτάρει με 1/6 από τη γραμμή των 6,75 και έχει χάσει ήδη 4 αμυντικά ριμπάουντ, γεγονός που αναγκάζει τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει timeout, ενώ ο Διαμαντίδης περνά για πρώτη φορά στον πάγκο μετά από 15 λεπτά στο παρκέ.

Η Μακάμπι με το εκπληκτικό 6/12 από τη γραμμή του τριπόντου και μειώνει στον πόντο (30-31), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου «βόμβα» του Μπλου (8 πόντοι, 2/4 τρίποντα), με τον Σάτο να απαντά, πατώντας τη γραμμή των 6,75 για το 33-30 υπέρ του Παναθηναϊκού μετά από τα πρώτα 20 λεπτά στον μεγάλο τελικό.  Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει στην πλήρη εξουδετέρωση του Πάργκο (2 πόντοι, 3 ασίστ) και του Σχορτσανίτη (0 πόντοι, 2 φάουλ, 2 ασίστ), ενώ έχει υποχρεώσει την «Ομάδα του Λαού» να σουτάρει με 4/21 δίποντα (σε αντίθεση με τα 14/21 του Παναθηναϊκού), όμως τα 7 επιθετικά των Ισραηλινών σε συνδυασμό με το 13% στα τρίποντα (1/8), έχουν κοστίσει στους παίκτες του Ομπράντοβιτς, που αδυνατούν να παγιώσουν μια διαφορά +7 πόντων και να μεταφέρουν την πίεση στη Μακάμπι. Αξιοσημείωτο ότι οι δύο ομάδες έχουν σουτάρει συνολικά 6 βολές (2/2 η Μακάμπι και 2/4 Ο Παναθηναϊκός).

Σάτοοοοο για τρειειειειειειεεις!!!
Η αστοχία του Παναθηναϊκού στα –ελεύθερα- τρίποντα συνεχίζεται (1/10), αλλά τα 3 φάουλ του Έιντσον και του Σχορτσανίτη είναι μεγάλο κέρδος για τους «πράσινους», που βλέπουν την Μακάμπι να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με 36-35 στο 23ο λεπτό του τελικού. Ο Παναθηναϊκός γυρίζει με υπομονή την μπάλα στην επίθεση και με τον Σάτο να αναλαμβάνει δράση με δύο συνεχόμενα τρίποντα (8 πόντοι με 2/4), πετυχαίνει σερί 8-0 και στέλνει τη διαφορά στο +7 για τον Παναθηναϊκό (36-43) στα μισά του δεκαλέπτου.

Ο Φώτσης κάνει το κάρφωμα της… ζωής του, για το 40-51, κάνοντας τους 4.500 φιλάθλους του Παναθηναϊκού να τραγουδήσουν το γνώριμό «όταν το κύπελλο σηκώσω», με τον πάγκο του Παναθηναϊκού να τινάζεται στον αέρα για να πανηγυρίσει το +11 (με επιμέρους σκορ 4-16), που είναι η μεγαλύτερη διαφορά στον τελικό, 1:50 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Το δεκάλεπτο τελειώνει με 43-54, με τον Νίκολας να ευστοχεί στο πρώτο του τρίποντο (4/5 συνεχόμενα σουτ από τα 6,75 ο Παναθηναϊκός) και τον Έινστον να τον μιμείται αλλά το σουτ να κρίνεται σωστά ως εκπρόθεσμο. Ο Παναθηναϊκός περιόρισε τη Μακάμπι στους 13 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ ο Ζοτς βλέπει τον Σάτο να παίρνει φωτιά από το τρίποντο, ευστοχώντας σε τρία συνεχόμενα σουτ, που έκαναν τη διαφορά υπέρω των πράσινων.

ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ
Μετά από 3 λεπτά στην τελευταία περίοδο με τον Νίκολας να έχει φτάσει τους 12 πόντους (3/5 τρίποντα, όσα και ο Σάτο, που έχει 11 πόντους), ο Παναθηναϊκός έχει επιβάλλει το δικό του ρυθμό και προηγείται με 14 πόντους (47-61), με τον Διαμαντίδη (11 πόντοι, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ) και τον Μπατίστ (10 πόντοι με 4/4 δίποντα και 4 ριμπάουντ) να οδηγούν με ασφάλεια τον Παναθηναϊκό στο… 6ο αστέρι.

Η Μακάμπι κάνει την ύστατη προσπάθεια να «κλέψει» το αγώνα και μειώνει σε 56-63, 4:30 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, εκμεταλλευόμενη την έλλειψη ψυχραιμίας των παικτών του Παναθηναϊκού, που επέτρεψαν στον Ελιάχου να βάλει 5 εύκολους πόντους σε 3 λεπτά συμμετοχής. Παρά το ανακάτεμα της τράπουλας από τον Μπλατ (ο Μπλου και 4 κοντοί), ο Παναθηναϊκός έχει φάει με το κουτάλι αγώνες σαν τον σημερινό και δεν είναι δυνατό να επιτρέψει στην Μακάμπι να πιστέψει (όσα ελεύθερα σουτ κι αν χάσει ο Μπατίστ…) ότι μπορεί να διεκδικήσει το 6ο της τρόπαιο και με τον Διαμαντίδη να βάζει 2/2 βολές, (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), στέλνει τη διαφορά στο +12, δύο λεπτά πριν τη λήξη του τελικού. Το ρεσιτάλ «παιδικών» λαθών του Παναθηναϊκού συνεχίζεται και η Μακάμπι μειώνει σε 64-69, καθώς οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, βιάζονται για την απονομή, ξεχνώντας ότι απέναντί τους έχει απέναντι μια ομάδα με 5 ευρωπαϊκά κύπελλα στην τροπαιοθήκη της.

Κάπου εκεί αναλαμβάνει δράση ο Διαμαντίδης, που φτάνει τους 15 πόντους (με 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ) για το 74-66, και βάζει τις καθοριστικές βολές που στέλνουν τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού στον ράφτη για το… 6ο αστέρι στην πράσινη φανέλα. Ο Ελιάχου μείωσε στους 4 (70-74), 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο τελικός έχει ήδη τελειώσει. Με σκορ 70-78, ο Παναθηναϊκός παίρνει το κύπελλο και είναι και επισήμως... Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-33, 43-54, 70-78
Μακάμπι (Μπλατ): Πάργκο 12, Χέντριξ, Σαρπ, Μπλου 14(3), Ελιγιάχου 12, Πνίνι 8(2), Μπουρστάιν, Έιντσον 17(2), Μάτσβαν 3, Σχορτσανίτης 4.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 2, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 18, Φώτσης 5, Σάτο 13(5), Νίκολας 14(2), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16(1), Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου.