Παρασκευή 29 Απριλίου 2011

Παρέμειναν ζωντανοί οι Σπερς

Οι Σπερς μείωσαν σε 3-2 χάρις σε δύο απίθανα καλάθια στα τελευταία 2.2'' (από Τζινόμπιλι και Νιλ), ενώ οι Χιτ προκρίθηκαν με 4-1 επί των Σίξερς. Μεγάλο ματς από τον Κέβιν Ντουράντ (41 πόντοι) και αποκλεισμός των Νάγγετς από τους Θάντερ. Δείτε σε βίντεο το απίθανο φινάλε στο Σαν Αντόνιο.

Ο Μανού Τζινόμπιλι κι ο Γκάρι Νιλ πρόλαβαν το χρονόμετρο για να σημειώσουν δύο δύσκολα καλάθια που έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και κράτησαν το Σαν Αντόνιο... ζωντανό.

Σπουδαίο ματς και στην Οκλαχόμα με την τοπική ομάδα να παίρνει την πρώτη της πρόκριση μετά το 2005.

Οι Σίξερς ήταν το... πρωινό σύμφωνα με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, που μετά τη νίκη τους και το 4-1 προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο και ετοιμάζονται για το... γεύμα με τους Μπόστον Σέλτικς.

Ο Ντουέιν Ουέιντ ήταν ο πρωταγωνιστής για το Μαϊάμι, σκοράροντας 26 πόντους, ενώ ο Κρις Μπος έκανε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση με άλλους 22 και 11 ριμπάουντ. Ο "Κινγκ" τέλειωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, αλλά ακόμη 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήταν η συνεισφορά των Τσάλμερς και Άντονι.

Ο πρώτος ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει 20 πόντους, ενώ ο Καναδός σέντερ που έπαιξε 39 λεπτά χωρίς να κάνει προσπάθεια για σουτ εντός πεδιάς, ευστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές 16'' πριν το φινάλε.

"Θα είμαστε έτοιμοι. Η Φίλι μας ετοίμασε καλά" παραδέχτηκε ο "Φλας".

Μαϊάμι Χιτ: Ουέιντ 26, Μπος 22, Τσάλμερς 20, Τζέιμς 16, Τζόουνς 9, Άντονι 4.

Φιλαέλφεια Σίξερς: Ιγκουοντάλα 22, Μπραντ 22, Γιανγκ 13, Μικς 12, Χόλιντεϊ 10, Τέρνερ 4, Χόους 4, Ουίλιαμς 4.

Σαν Αντόνιο Σπερς-Μέμφις Γκρίζλις: 110-103

Κι είναι ακόμη ζωντανοί! Οι Σπερς επικράτησαν των Γκρίζλις στην παράταση κι ενώ προηγουμένως χρειάστηκαν το απίθανο τρίποντο του Γκάρι Νιλ για να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του κανονικού αγώνα. Με αυτό το αποτέλεσμα τα "Σπιρούνια" μείωσαν σε 3-2.

Οι Τεξανοί είχαν την επαναφορά 1.7'' πριν το φινάλε, ο Νιλ πήρε τη μπάλα και ευστόχησε προ του Ο Τζέι Μέιο. Το εκπληκτικό είναι ότι στα 2.2'' είχε προηγηθεί ένα ακόμη πιο δύσκολο σουτ του Μανού Τζινόμπιλι από τη γωνία, το οποίο τελικά χρεώθηκε για δύο πόντους (ο Αργεντινός πατούσε γραμμή) αφήνοντας τα "Σπιρούνια" ένα πόντο πίσω. Αμέσως έκαναν φάουλ και χάρις στον Νιλ είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Τζινόμπιλι είχε 33 πόντους, ενώ από το Μέμφις ο Ζακ Ράντολφ ξεχώρισε με 26. Οι "Αρκούδες" τώρα έχουν στην έδρα τους την ευκαιρία να κάνουν το 4-2 και να πάρουν την πρόκριση. Αν τα καταφέρουν θα γίνουν μόλις η 4η ομάδα που από το Νο8 κατάφερε να αποκλείσει τον πρωτοπόρο της περιφέρειας.

Σαν Αντόνιο Σπερς: Τζινόμπιλι 33, Πάρκερ 24, Ντάνκαν 13, Χιλ 12, Νιλ 7, Τζέφερσον 6, Σπλίτερ 6, Μπόνερ 5, ΜακΝτάις 4.

Μέμφις Γκρίζλις: Ράντολφ 26, Κόνλεϊ 20, Γιανγκ 18, Γκασόλ 11, Μέιο 9, Άλεν 7, Μπατίερ 6, Άρθουρ 4, Βάσκεζ 2.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Ντένβερ Νάγγετς: 100-97

Ο Κέβιν Ντουράντ πήρε το όπλο του κι οι Θάντερ ξεπερνώντας με 4-1 το εμπόδιο των Νάγγετς βρίσκονται στην επόμενη φάση! Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ σημείωσε 41 πόντους (ισοφάρισε την ατομική του επίδοση σε πλέι-οφ), πετυχαίνοντας μάλιστα τους 9 τελευταίους της ομάδας του.

Με αυτόν τον τρόπο η Οκλαχόμα γύρισε το παιχνίδι από το -9 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και οδήγησε τους "Κεραυνούς" στην πρώτη τους νικηφόρα σειρά πλέι-οφ μετά το 2005, όταν δηλαδή ο οργανισμός βρισκόταν ακόμη στο Σιάτλ.

Ο Ντουράντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με σουτ στα 12'', μπλοκάροντας παράλληλα την ύστατη προσπάθεια του Τζέι Αρ Σμιθ να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Κι όλα αυτά ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, είχε μόλις 14 πόντους με 3/15 σουτ, στο πρώτο ματς μετά την αυστηρή κριτική που δέχτηκε για τα 30 σουτ που επιχείρησε στο ματς Νο4.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Ντουράντ 41, Ιμπάκα 1, Πέρκινς 11, Σεφολόσα 8, Ουέστμπρουκ 14, Μοχάμεντ 2, Κόλισον 2, Μέιθνορ 9, Κουκ, Χάρντεν 12.

Ντένβερ Νάγγετς: Μάρτιν 14, Γκαλινάρι 11, Νένε 8, Αφλάλο 15, Λόουσον 13, Χάρινγκτον 5, Άντερσεν 2, Φέλτον 13, Σμιθ 8, Τσάντλερ 8.